CEV Kupası Statüsü

Avrupa Bayanlar CEV Kupası (CEV Cup), CEV’e üye ülkelerin takımlarının katıldığı bir turnuvadır. İlk kez 1981 yılında düzenlenmiştir. 2008 yılına kadar Avrupa’nın üç numaralı kupası iken, bu yıldan itibaren iki numaralı kupa olmuştur. Konfederasyon Kupası (Avrupa Voleybol Konfederasyonu – CEV) olarak da bilinir.

CEV Kupası, erkeklerde ve bayanlarda aynı olmak üzere 3 farklı aşamada oynanan bir turnuvadır. Bunlar; Baş (Ana) Etap (Main Phase), Eleme Etabı (Challenge Phase) ve Final Etabı (Final Phase) dır.

CEV Bayanlar Kupası Formatı
16th Final: CEV Bayanlar Kupası’na katılacak olacak 32 takım belirlendikten sonra takımlar kura sonucunda birbirleriyle eşleşirler. Ayrıca ilk tur 16′lı Final olarakta bilinir. (1/32) İlk turda toplam 32 karşılaşma oynayacaktır. Her takım ev sahibi ve deplasman olmak üzere toplamda 2 maç yapacaktır. Eleme sistemi, galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır.

8th Final: Bir önceki turda rakibini elemeyi başaran takımlar yine 2 ayaklı eleme usulü karşı karşıya gelecek ve turu geçen ekip bir sonraki tura adını yazdırırken kaybeden takım Avrupa kupalarına veda etmiş olacak. CEV playoff çatalına göre örneğin ilk turda 401 kodlu maçın galibi hemen altındaki 403 kodlu maçın galibi eşleşecektir. (Statü bu şekilde ilerlemektedir.) 8′li Finallerde her takım ev sahibi ve deplasman olmak üzere toplamda 2 maç yapacaktır, toplamda ise bu turda 16 karşılaşma oynanacaktır. Eleme sistemi galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır.

Elenen 16 takım ise Avrupa’nın üç numaralı kupası olan Challenge Kupası’na ikinci turdan itibaren devam edecektir.

4th Final: Sekizli final turunu geçen 8 takım yine yukarıdaki belirttiğimiz örnekteki usule göre eşleşeceklerdir. (CEV playoff çatalına göre örneğin ilk turda 401 kodlu maçın galibi hemen altındaki 403 kodlu maçın galibi eşleşecektir. Statü bu şekilde ilerlemektedir.) Dörtlü final etabında toplamda 8 karşılaşma oynanacaktır. Her takım ev sahibi ve deplasman olmak üzere toplamda 2 maç yapacaktır. Eleme sistemi galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır.

Challenge Round: Adından kolayca anlaşılacağı üzere eleme turudur. Dörtlü final turunda rakiplerini kupa dışında bırakan 4 takım, bu turda CEV Şampiyonlar Ligi’nden gelecek (katılacak) olan 4 takım eşleşecektir. Eleme turunda toplamda 8 karşılaşma oynanacaktır. Her takım ev sahibi ve deplasman olmak üzere toplamda 2 maç yapacaktır. Eleme sistemi galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır. Eleme turları geçecek olan takımlar CEV Bayanlar Kupası’nda yarı finale yükselecektir.

Final Phase: Final etabı yarı final ve final aşamalarından oluşmaktadır. CEV Kupası’nda Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi yarı final ve finaller için herhangi bir Final Four organizasyonu yapılmamaktadır. Karşılaşmalar eleme usulü oynanacaktır.

Semi Final (Yarı Final): Yarı final maçlarının tur atlamayı başaran takımlar finalde mücadele etme hakkını elde edecektir. Yarı final karşılaşmaları da önceki turlarda olduğu gibi yine 2 maç üzerinden oynanacaktır. Eleme sistemi galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır. Eleme turları geçecek olan takımlar CEV Bayanlar Kupası’nda finale yükselecektir.

Final: Final karşılaşması da yine 2 maç üzerinden oynanacaktır. Eleme sistemi galibiyet – mağlubiyet eşitliğine bakılarak belirlenir deplasmanda alınan veya verilen setlerin bir önemi yoktur. 2 maçın sonunda galibiyet – mağlubiyet sayıları eşit (1-1) ise son maçın oynandığı salonda altın set oynanır ve kazanan takım bir üst tura yükselir. Altın set 15 sayı üzerinden oynanmaktadır. Eleme turları geçecek olan takımlar CEV Bayanlar Kupası’nı müzesine götürecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: